Polinukleotidi su najnoviji trend u regeneraciji i podmlađivanju kože lica. Sastoje se od ribljeg DNK, odnosno, visoko prečišćenih molekula iz polnih žlezda lososa i pastrmki. Ovaj tretman je postao broj jedan širom sveta, jer potpuno prirodno i bezbolno poboljšava izgled, zdravlje i kvalitet kože.
Šta su polinukleotidi?
Bilo da nam je simpatična ili ne, Kim Kardašijan je svakako jedna od onih žena koja će sve učiniti da izgleda mladoliko što je duže moguće. Naravno, često u tome i preteruje, ali to nije tema. Ipak, ona je otkrila način da potpuno prirodno i bezbolno podmlađuje i obnavlja kožu lica. U jednoj od epizoda “Kardašijanovi” Kim je otkrila kako je tajna njene lepote u injekcijama napravljenim upravo od sperme lososa. Da, to su polinukleotidi. Ne brinite, ne ubrizgava se u kožu baš sperma lososa. Polinukleotidi su filtrirane, prečišćene i sterilisane prirodne frakcije ribljeg DNK. Klasifikovani kao “biostimulatori”, deluju kao hranljivi lek za ćelije kože.
Tretman je koji se sve više primenjuje u svetu. Prvenstveno, ovaj trend započet je u Australiji i Koreji. Brojne studije pokazale su da ova procedura može pomoći u zarastanju rana, kroz regenerisanje tkiva i stimulaciju proizvodnje kolagena. Takođe, dokazano je da utiču na poboljšanje tonusa kože, ublažavanje finih bora, poboljšavaju elastičnost kože i dubinski je hidriraju.
Polinukleotidi (često se nazivaju PN ili PDRN – polideoksiribonukleotidi) su dugački lanci nukleotida, odnosno sekvenci DNK dobijenih iz iz polnih ćelija ribe. Najčešće lososa i pastrmke, gajenih u prirodnim uslovima. Da se podsetimo, dezoksiribonukleinska kiselina, odnosno DNK, sadrži uputstva za razvoj i pravilno funkcionisanje svih živih organizama. Ako se pitate zbog čega upravo losos, odgovor je jednostavan: njihov DNK je sličan ljudskom, što znači da naša koža lakše pepoznaje i apsorbuje ovakve molekule. Reč je o visoko prečićenim molekulima koji prolaze stroge kontorole i procene sigurnosti. Takođe, molekuli polinukelotida su podjednake veličine kao i molekuli ljudskog genetskog materijala, što znači da ne postoji mogućnost da se mešaju.
Kako deluju polinukleotidi?
Kada se ubrizgaju u kožu, počinju da jačaju kolagen i elastin, povećavajući hidrataciju i prirodno zgušnjavaju epidermis zahvaljujući stimulaciji proizvodnje fibroblasta u vašem telu. Štaviše, polinukleotidi su antioksidansi sa antiinflamatornim svojstvima koji smanjuju upale kože. A oni čak nisu ni novo otkriće. Pre nego što su ušli estetsku medicinu, imali su dugu istoriju uspešnog lečenja problema kao što su osteoartritis kolena i hronične rane.
Polinukleotidi podstiču regeneraciju ćelija i prirodno stvaranje sopstvenog kolagena, povećavaju broj novih fibroblasta, prirodno regenerišu i obnavljaju sve tipove kože. Njihova struktura je u obliku gela, zbog čega deluju kao privremeni filer. Koža ih potpuno apsorbuje, nakon čega utiču na metabolizam ćelija, čuvaju genetski materijal kože i poboljšavaju funkcionisanje ćelija. Ubrizgani u kožu, podstiču proizvodnju fibroblasta, kolagena i elastina, ublažavaju pojavu znakova starenja, čuvaju zdravlje kože i štite je od spoljašnjih uticaja. Koža je jedrija, bolje hidrirana, bojeg tonusa i teksture, a sitne nepravilnosti nestaju.
Sve to, rezultira zategnutijom, podignutom i bolje hidriranom kožom, istovremeno su smanjeni znakovi starenja poput sitnih linija, bora i gubitka čvrstoće. Tretmani polinukleotidima rešavaju postojeće probleme kože i služe kao preventivna mera za borbu protiv daljih znakova starenja. U kombinaciji sa drugim aktivnim sastojcima, njihova efikasnost se dodatno povećava. U polinukleotidne koktele mogu se dodavati hijaluronska kiselina koja će dodatno hidrirati kožu, kao i peptidi, antioksidansi i vitamini koji dodatno štite kožu.
Polinukleotidi- indikacije
Polinukleotidi se mogu smatrati izvorom mladosti i kao takvi, postali su jedan od traženijih tretmana u našoj ordinaciji. Ova sigurna i efikasna metoda regeneriše kožu, poboljšava elastičnost, hidrataciju i glatkoću kože. Odlična su preventivna antiage metoda, vraćaju koži blistavost i odlažu pojavu vidljivih znakova starenja kože. Podstiču regeneraciju tkiva i ubrzavaju proces zarastanja oštećenih delova kože.
Sve ovo je i naučno dokazano. Jedna studija iz 2021. otkrila je da je više od 80 odsto ispitanika prijavilo poboljšanje na licu, dekolteu i vratu, rukama, vlasištu i strijama. I zato, ako želite čvršću kožu, glatku teksturu i ujednačen ten kože sa smanjenim pigmentacijskim tragovima, polinukleotidi bi mogli biti za vas. Takođe, ako niste pristalica dermalnih filera ili botoksa, oni su prirodnije rešenje za negu kože, koje deluje na terapeutskom nivou.
Sve prednosti polinukleotida
Ako tražite tretman koji će vašoj koži vratiti sjaj i mladolikost, polinukleotidi su idealno rešenje. Ova prirodna, bezbedna i neinvazivna procedura pruža brze rezultate, pogodna je i za osetljivu kožu, uključujući predeo oko očiju, a nema potrebe za periodom oporavka.
Polinukleotidi- najčešća pitanja
Kome je namenjen tretman?
Ukratko – svima koji žele da obnove, podmlade i osveže kožu. Takođe, idealan je procedura u borbi sa prvim znakovima starenja, odlaže pojavu prvih borica i pigmentacija. Koža je podignuta, čvršća, glatka na dodir i podmlađena.
Nakon konsultacije sa našim lekarima, zavisno od indikacija i rezultata koje želite da postignete, znaćete da li su polinukloetidi pravo rešenje za vas. Ukoliko jesu, pravi se individualni plan tretmana. Najbolje od svega je što je ova procedura odlično rešenje kako kod mlađih osoba sa 30 godina, kao i kod onih sa zrelom kožom, od 60 i više godina.
Kako izgleda tretman?
Priprema pre tretmana nije potrebna. Na očišćeno lice lekar će mikroiglicama, precizno, aplikovati koktel polinukleotida u određene regije kože. Sve traje veoma kratko, svega dvadesetak minuta.
Da li je tretman polinukleotidima bolan?
Sama procedura je gotovo bezbolna, ali se zbog veće komfornosti pacijenta može naneti lokalni anestetik u obliku kreme.
Oporavak
Nakon tretmana, može se pojaviti manji otok ili blago crvenilo na mestu aplikacije, ali oni brzo prolaze. Oporavak je minimalan, kod nekih pacijenata i ne postoji, već se odmah vraćaju svojoj svakodnevnoj rutini i obavezama.
Koliko tretmana mi je potrebno?
Za optimalne rezultate preporučuje se 3 tretmana sa razmakom od tri-četiri nedelje. Ili, po savetu i preporuci lekara.
Kada ću videti prve rezultate?
Rezultati su individualni, odnosno, zavise od stanja i tipa kože, kao i indikacija koje tretiramo. Ipak, optimalni rezultati vidljivi su nakon tri meseca i mogu da traju do šest meseci. Nakon toga, preporučuje se održavanje postignutog tretmanima na svaka tri do četiri meseca.
Efekti polinukleotida
Kako bi se utvrdila efikasnost polinukleotida, u Koreji je sprovedeno veliko istraživanje u kojem je učestvovalo 557 lekara. Zaključak do kojeg su došli je da polinukleotidi imaju sledeća svojstva: zarastanje/regeneracija rana (95,8 %), zaštita kožne barijere (92,2%), hidratacija (90,5%), vaskularna stabilizacija (81,0%) i anti-inflamacija (79,5%).
Osim što jača kožu i obnavlja je dubinski, ova procedura dokazano deluje tako što:
- ublažava inflamacije,
- čuva barijeru kože,
- stabilizuje krvne sudove,
- hidrira kožu,
- podstiče zarastanje rana i ožiljaka.
Kontraindikacije
Ovaj tretman se ne izvodi u periodu trudnoće i dojenja. Nije namenjen ni pacijentima sa malignim i autoimunim oboljenjima.
Polinukelotidi i drugi tretmani
Iako se mogu koristiti samostalno, polinukleotidi daju odlične rezultate i u kombinaciji sa drugim injekcionim ili laserskim tretmanima, kao i u kombinaciji sa različim skinbusterima, filerima. Recimo, mogu se kombinovati sa PRP tretmanom kose, za dodatnu stimulaciju rasta dlake i poboljšanje metabolizma ćelija.
Polinukleotidi: dodatna pitanja i cene
Sve cene naših tretmana, kao i aktuelne popuste, pogledajte na stranici Cenovnik. Za dodatna pitanja i zakazivanje termina nas pozovite na 064/237-0707 ili nam pišite na mail imedic.rs@gmail.com.