Estetska i antiage medicina, laseri, oblikovanje i zatezanje tela, reumatologija, fizikalna medicina i terapije, dermatologija, radiotalasna hirurgija, tretmani lica i tela.

Related Posts

Blog

Bezbedni tretmani lica u trudnoći

Bezbedni tretmani lica u trudnoći

Koža lica tokom trudnoće zahteva posebnu, pravilnu i brižljivu negu kako bi ostala hidrirana i zdrava. U tome glavnu ulogu igraju bezbedni i neinvazivni tretmani kao što su Derma Clear i blagi, neagresivni hemijski pilinzi.

Zašto nastaju promene na koži lica u trudnoći?

Trudnoća je drugo stanje i ako uzmemo u obzir sve kroz šta žene prolaze tokom devet meseci, sasvim je razumljivo zašto se tako zove. Od prvog trenutka kada sazna žena da je trudna, pa do samog porođaja, njeno telo prolazi kroz mnogobrojne promene. Od naglih promena raspoloženja, težeg disanja, otežane probave, oticanja ruku i nogu, pa sve do promena koje se vide – a to su one na koži lica i tela. Sve one su normalne i nastaju nastaju usled brzih i naglih hormonalnih promena i prilagođavanja organizma na novu situaciju.

Hormoni u trudnoći

Glavni hormoni u trudnoći su estrogen i progesteron. Neverovatno zvuči, ali žena u trudnoći proizvodi više estrogena nego tokom čitavog života kada nije trudna. Nivo ovog hormona se iz meseca u mesec povećava i najviše ga ima u trećem trimestru. Njegova uloga je da omogući placenti i materici da poboljšaju stvaranje krvnih sudova koji će prenositi hranljive sastojke i pomoći razvoju bebe.

Takođe, nivo progesterona je veoma visok u periodu trudnoće. Značajnu ulogu igraju i hormoni kao što su gonadotropin, humani horionski gonadotropin (hCG), oksitocin i prolaktin. Sbi oni zajedno, ali i različiti drugi faktori, dovode do burnih i različitih promena, koje često mogu biti vidljive na koži, ali i u izgledu kose i noktiju.

Uticaj hormona na kožu

Usled pojačanog protoka krvi i kiseonika, kao i povećanog nivoa hormona, koža lica kod trudnica često dobija onaj divni trudnički sjaj. To se najčešće dešava negde od početka drugog trimestra. Krvni sudovi se šire da bi mogućili bolji protok krvi do bebe, pa takva, pojačana cirkulacija krvi može da doprinese boljem izgledu tena. Kod trudnica protok krvi može biti povećan i do 50 odsto ili više, a povećava se količina vazduha koja se udiše – za 30 do 50 procenata. Koža postaje rumena, blistavija i zato često trudnicama znamo da kažemo da jednostavno “sijaju”.

Sa druge strane, ove brojne hormonske promene se kod drugih žena mogu negativno odraziti na izgled kože lica. Često, ona može biti dehidrirana, suva, gruba na dodir, sa aknama ili hiperpigmentacijama. Zato je joj neophodna pravilna nega i tretmani koji su posebno prilagođeni trudnicama.

Najčešće promene na koži lica u trudnoći

Hormonske promene izazivaju povećanu proizvodnju masnoće (sebuma) koja pomaže da se krvni sudovi šire i na taj način obezbeđuju bolji protok krvi do bebe. Jača cirkulacija može doprineti boljem i lepšem izgledu kože tokom trudnoće. Potpuno suprotno tome, povećana količina sebuma, posebno kod žena koje već imaju masniju kožu, može dovesti do negativnih promena na licu i pogoršanja stanja kože. Neke od najčešćih su:

  • Bubuljice i akne koje nastaju kada se pore na koži začepe usled prevelike produkcije sebuma;
  • Hiperpigmentacije u vidu razlilčiih fleka, tamnih mrlja i diskoloracija najčešće su promene u trudnoći, a pogađaju čak 90 odsto trudnica. Javljaju se kada estrogen i progesteron proizvode višak melanina – pigmenta koji određuje boju naše kože. Jedna od većih promena je pojava takozvane kloazme ili “trudničke maske” koja se javlja u obliku tamnih mrlja i to uglavnom na jagodicama, nosu i čelu;
  • Rozacea je inflamacija kože koja se može pojaviti ili pogoršati upravo tokom trudnoće, usled naglih hormonalnih promena. Zbog širenja krvnih sudova u koži javlja se pojačano crvenilo i njeni ostali simptomi. Često raozacea nike prolaznog karaktera i zahteva ozbiljnije lečenje i tretman lekovima. U takvim slučajevima, čeka se da prođe trudnoća i dojenje, da bi se započelo sa invazivnijim tretmanima;
  • Suva i dehdrirana koža može biti čest pratilac trudnoće. Svrab i peckanje, guljenje kože, česte su kod trudnica. Najčešći pratilac suve kože u trudnoći su strije;
  • Ekcemi i dermatitis;
  • Veći broj mladeža i pega.

Mnoge od ovih promena su, na sreću, prolazne i nestaju nakon porođaja i stabilizacije hormonskog statusa. Ipak, pojedine mogu da postanu i trajne i tada je potreban sistematičan pristup lečenju.

Koje kozmetičke sastojke treba izbegavati u trudnoći?

Pre svega, ključno je da tokom trundoće nijedan tretman ne radite na svoju ruku, bez prethodne konsultacije sa dermatologom. Bilo da je reč i čak samo o hidriranju kože, važno je da svi sastojci proizvoda koje koristite budu bezbedni. Kako tokom trudnoće, tako i tokom perioda dojenja.

Tada se ne rade estetske niti antiage procedure, injekcioni tretmani, agresivniji i invazivni tretmani čiji sastojci nisu bezbedni za trudnice. Među njima su retinol, parabeni (konzervans čest u kozmetici, lako se apsorbuje u kožu), benzoil peroksid (čest tretman za akne), hidrokinon, određena esencijalna ulja (pojedina čak mogu uzrokovati kontrakcije), ali i mnogi drugi.

Tretmani koje ne treba raditi tokom trudnoće

Laserski tretmani lica i tela, laserska epilacija, tretman radiotalasima, botoks, fileri, svi invazivniji tretmani, agresivniji hemijski pilinzi, na listi su onih koji se ne preporučuju tokom perioda trudnoće i dojenja. Svakako, ukoliko imate bilo kakvu nedoumicu, uvek se prethodno konsultujte sa lekarom kako biste bili sigurni koji tretman je potpuno bezbedan za vas i bebu.

Bezbedni tretmani lica u trudnoći

Svakako, adekvatna nega kože lica ne treba da izostane tokom perioda trudnoće. Bilo da želite samo da hidrirate lice i vratite mu sjaj ili vam je potreban tretman koji će rešiti određene nesavršenosti na koži, postoje oni koji su bezbedni i sigurni i za trudnice. To su:

  • Dubinsko čišćenje – osnovni tretmani za lice koji uključuju piling, maske i hidriranje;
  • Kiseonički tretmani mogu pomoći u povećanju cirkulacije krvi;
  • Hidratantni tretmani.

Derma Clear tretman u trudnoći

Derma Clear tretman u trudnoći

Jedan od najefikasnijih tretmana koji je potpuno siguran i bezbedan za trudnice, ali i u periodu dojenja je Alma Derma Clear. Ova procedura je 3 u 1 – objedinjuje piling lica, čišćenje i hidrataciju. Dakle, sve ono što je neophodno koži da ostane negovana i nahranjenja tokom izazovnog perioda trudnoće.
Izvodi se uz pomoću najsavremenijeg aparata, a zapravo je reč o unapređenoj verziji mikrodermoabrazije, takozvanoj hidrodermoabraziji kože. Ovaj neinvazivni, medicinski tretman baziran je na vodi i hidrofilnim serumima koji neguju kožu. Sastoji se iz 3 koraka:

  1. Pomoću nežne silikonske sonde izvodi se piling, eksfolijacija gornjih slojeva kože. Uklanjanju se mrtve ćelije, nečistoće, višak sebuma, kako bi se pročistile pore. Odličan je izbor kod trudnica sa masnom kožom, koja je čest uzročnik akni i bubuljica. Za ovaj piling se koriste rastvori antioksidanata, humektanata i Alfa hidroksi voćnih kiselina (AHA), najčešće glikolna i mlečna. Razlažu se nečistoće i mrtve ćelije, ubrzava se regeneracija ćelija. Koriste se prirodni humektanti (sastojci koji daju vlažnost koži), kao što su hijalurosnka kiselina, med, aloe vera;
  2. Drugi korak je čišćenje kože. Snažan vakuum sonde uklanja sve nečistoće sa površine lica, ali i pospešuje apsorpciju kozmetičkih rastvora u dublje slojeve kože. Koristi se rastvor Bata hidroksi kiselina (BHA) i antioksidanasa, koji prodiru u pore. Na ovaj način, uspostavlja se seboregulacija lojnih žlezda, odnosno, umerena produkcija sebuma;
  3. Hidratacija i ishrana kože je završni korak tretmana Derma Clear. Primenjujemo rastvore vitamnina, peptida i antioksidanasa koji osvežavaju i hrane kožu. Recimo, niacinamid, oblik vitamina B3, smanjuje upale, reguliše sebum i umiruje crvenilo. Pomaže u smanjivanju fleka i hiperpigmentacija, omekšava kožu i pomaže pri održavanju dovoljnog nivoa kolagena i elastina.

Prednosti Derma Clear tretmana tokom trudnoće su brojne. Poboljšava teksturu kože, ujednačava ten i smanjuje vidljivost sitnih pigmentacija. Koža je dubinski hidrirana, nahranjena i blistava. Sam tretman traje do sat vremena, potpuno je bezbolan, prijatan, nema iritacija niti perioda oporavka. Sve o tretmanu Derma Clear saznajte ovde.

Blagi hemijski pilinzi u trudnoći

Hemijski pilinzi su efikasna procedura za poboljšanje stanja kože lica i eliminisanje različitih nesavršenosti, kao što su hipermigmentacije. Ipak, nose određene rizike, između ostalog, promene boje kože. Duboki i srednje duboki pilinzi, poput TCA pilinga, nikako se ne rade tokom perioda trudnoće i dojenja. Ukoliko lekar proceni da je bezbedno, mogu se uraditi oni plići, blaži i neinvazivni koji će hidrirati kožu i poboljšati njen celokupni izgled.

Mogu se primenjivati različiti pilinzi na bazi voćnih ili sa 2% salicilne kiseline koja čisti pore, smanjuje lučenje sebuma i ima protivupalno dejstvo. Zbog toga je odlično rešenje za masnu i kožu sklonu aknama. Takođe, bezbedno rešenje za trudnice su blagi pilinzi na bazi glikolne, piruvične ili mlečne kiseline. Pilinzi na bazi voćnih kiselina koriste se za osvežavanje kože i mogu se raditi tokom cele godine. Važno je spomenuti da se neinvazivni hemijski pinzi mogu raditi i kod pacijentkinja sa suvom kožom. Recimo, piling mlečnom kiselinom nežno će ukloniti mrtve ćelije i nečistoće, regenerisaće i hidrirati kožu.

hemijski piling beograd

Nega kože lica tokom trudnoće

Sama trudnoća je lep, ali i period prepun izazova, promena i prilagođavanja tela na svakodnevne nove situacije. Kada je reč o nezi kože lica, pravilo broj jedan je adekvatna nega i preventiva.

  • Hidrirajte se kako iznutra, tako i spolja. Pijte dovoljno vode i koristite prirodne i bezbedne proizvode za negu koji će hraniti i hidrirati kožu;
  • Obavezno koristite zaštitni faktor prilikom izlaženja na sunce. Koža je tokom trudnoće sklona pojačanoj pigmentaciji, a SPF 50 smanjiće taj rizik. Nanosite ga pola sata pre izlaska na sunce i svaka dva sata tokom boravka napolju. Nosite šešir i garderobu od prirodnih materijala i izbegavajte direktno izlaganje suncu od 10 do 17 sati;
  • Možete raditi blagi piling lica jednom nedeljno kod kuće kako biste očistili i hidrirali kožu. Ipak, prvo dobro proverite koje sastojke sadrži i da li je bezbedan za trudnice.

I najvažnije, uvek se konsultujte sa svojim lekarom u vezi sa bilo kojim tretmanom koji planirate da radite. Tako ćete uvek biti sigurni da ste vi i vaša beba potpuno bezbedni.

Zakažite vaš termin

Ukoliko imate bilo kakvih nedoumica i dodatnih pitanja, znajte da vam naš stručan tim lekara uvek stoji na raspolaganju. Zakažite pregled, pozovite nas na 064/237-0707 ili nam pišite na mail imedic.rs@gmail.com.

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website